טכנאי גז

טכנאי גז

התקנות בישראל קובעות כי אדם המעוניין לעסוק בעבודות גז נדרש להיות בעל רישיון והן מגדירות ארבעה סוגי רישיון. תנאי הקבלה לקורס הם 10 שנות לימוד, משך הלימודים מגיע לשלושה חודשים במתכונת של מפגש בשבוע והשכר הממוצע לטכנאי מתחיל נע סביב 6,000 ש"ח

התקנות המסדירות את נושא הרישוי וההכשרה של טכנאי גז בישראל אושרו בשנת 2004. לפי התקנות, מי שמעוניין לעסוק בעבודות גז ביתי נדרש להיות בעל רישיון.
התקנות גם מגדירות ארבעה סוגי רישיונות ובין היתר הן עוסקות בנושאים כמו אופי ההכשרה, תחומי הפעילות של בעלי הסמכות, הרישיונות לעיסוק בתחום, מגבלות הפעילות, האגרות הקובעות ועוד.
התקנות החדשות מחייבות את כל סוגי העוסקים וגם את העצמאיים המציעים שירות פרטי. בנוסף, לפי התקנות יש לעבור רענון מקצועי אחת לשנתיים.

קורסים ומסלול הכשרה

קורס טכנאי גז מקנה את הידע הנדרש להשתלבות בתחום. תכנית הלימודים מקיפה מגוון רחב של נושאי לימוד ובין היתר כוללת את הקורסים הבאים:

  • פיזיקה וכימיה
  • תקנות גז והוראות החוק
  • אביזרי מערכות גפ"מ
  • תכונות גז
  • סמכויות המתקין
  • צנרת ותורת החום

הקורסים המוכרים על ידי הרשויות מעניקים הכנה למבחני משרד התמ"ת. אלו המבחנים הקובעים מי מבין הבוגרים יקבל תעודה מוכרת של טכנאי גז. תנאי הקבלה לרוב הקורסים הם 10 שנות לימוד לפחות. הקורס עצמו מתפרס על פני 3 חודשים במתכונת של מפגש אחד בשבוע, אך ניתן לקצר אותו בעזרת הוספת מפגשים. הקורס מועבר במסלולי בוקר, צהריים וערב והוא עשוי להתאים לבעלי קריירה קיימת ולכל מי שרוצה להרחיב את ידיעותיו. אפשר להשתלב גם בקורס לימודים מרוכז בימי ו' וכך להימנע מפגיעה ביכולת ההכנסה.

טכנאי גז אתר הטכנאים
תיקון צינור גז
רמות הכשרה ואפשרויות תעסוקה

קורס מתקין גז ברמה 1 פונה לאנשי שירות ומכירות בענף הגז, לעוזרים ולמפעילי מערכות גז. קורס ברמה 2 מיועד לטכנאים שסיימו בהצלחה את קורס רמה 1 ואף צברו ניסיון בפועל כעוזרי טכנאי ברמה 2. בין מוסדות הלימוד הבולטים בארץ עבור רמות הכשרה שונות של טכנאי גז ניתן למנות מכללת בלט"ש, המכללה הטכנית לאנרגיה ובטיחות ומכללות נוספות. הבחינה של משרד העבודה מתבצעת במסלול חיצוני והיא מהווה תנאי הכרחי לקבלת תעודת מתקין ברמה 1 או 2.

הצלחה בבחינות ההסמכה של משרד התמ"ת פותחת בפני הטכנאי אפשרויות תעסוקה רבות. ניתן להשתלב בעבודה כשכירים בחברות הגז השונות או כעצמאיים. המגמה העולמית היא לעבור לשימוש בגז על חשבון מקורות אנרגיה אחרים, לכן הביקוש לטכנאי עם הסמכה מתאימה צפוי לעלות כבר בשנים הקרובות.

משכורות ממוצעות בתחום הגז

אדם המתעניין בקריירה של טכנאי גז צריך לבדוק את המשכורות הממוצעות בענף. טכנאי רמה 1 ללא ניסיון מרוויח 6,000 ש"ח בחודש, לעומת מתקין גז עם 8-10 שנות ניסיון שיכול להגיע לשכר של 10,000 ש"ח. טכנאי ברמה 4 עם ניסיון של מעל 10 שנים ירוויח 30,000 ש"ח בחודש ויועסק בעיקר על ידי חברות, מפעלים ומוסדות ציבור. טכנאי ברמה 2 עם 10-20 שנות ניסיון מרוויח 11,000 ש"ח בחודש, בעוד טכנאי שעוסק רק בטיפול במכשירי גז ירוויח בממוצע 5,000 ש"ח. טכנאי פרטי עם 14 שנות ניסיון ירוויח 9,000 ש"ח בחודש, בתנאי שהוא עובד מעל 170 שעות.

קורס טכנאי גז מכשיר את המשתתפים להשתלבות מהירה בשוק העבודה ומקנה להם ארגז כלים מעשי. ההשתתפות בקורס היא חלק בלתי נפרד מתהליך ההכשרה, כמו גם תנאי להגשת מועמדות עבור הבחינות הרשמיות של משרד התעשייה והמסחר.

לימוד טכנאי גז

הזמן טכנאי  דרך האתר 

אתר הטכנאים מעניק שירות  תיקון צינור גז על ידי טכנאי גז מומלצים .